Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


HÍREK

Cikkek

Még mindig 8-9 kilós iskolatáskával nyomorítjuk meg a diákokat. Pedig más volt a terv

2022.04.25

Több tízezer kilencedikes kapott „állami” notebookot az elmúlt hetekben, és az ígéretek szerint a következő négy évben még félmillióan fognak. A tankönyveknek szinte kivétel nélkül van digitális verziója, ráadásul a hónapokig tartó online oktatás miatt mind az iskolások, mint a tanárok gyakorlatot szereztek a különböző platformok használatában. Akkor miért ragaszkodunk még mindig a tankönyvekhez? Miért cipelnek még mindig hét-nyolc, sőt tíz-tizenkét kilós hátizsákot a diákok?

https://eduline.hu/kozoktatas/20220425_miert_kell_meg_mindig_nyolckilenc_iskolataskat_cipelniuk_a_diakoknak

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Sosem látott mélyrepülésben az oktatás: lassan tényleg elfogynak a magyar tanárok?

2022.04.22

A legújabb kutatások szerint a pedagógusok számának csökkenése 10 éven belül már kézenfogható mértéket fog ölteni, írja Lannert Judit, az Egyensúly Intézet külsős szakértője a Telexen. Az pedig nem kérdés, hogy egyre nagyobb gondot fog okozni a pedagógus hiány.

https://www.penzcentrum.hu/oktatas/20220421/sosem-latott-melyrepulesben-az-oktatas-lassan-tenyleg-elfogynak-a-magyar-tanarok-1124155?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=penzcentrum_linkek&utm_campaign=hiraggregator

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Egyre jobban emelkedik a papír ára, ezért idén a tanszerek is 15-50 százalékkal drágulnak

2022.04.19

„A szeptemberi árakhoz képest majdnem a duplájára emelkedett a különböző papírtípusok ára” – mondta az Eduline-nak Orgován Katalin, a Pátria Nyomda Zrt. vezérigazgatója, a Nyomda- és Papíripari Szövetség elnöke. Bár eddig főként a nyomdák érezték meg a drágulást, nemsokára a családok is szembesülnek majd a megszokottnál jóval magasabb árakkal, a papírárak emelkedése ugyanis magával húzza majd az iskolaszerekét is. A Pátria vezérigazgatója szerint körülbelül 30-50 százalékkal kell majd többet fizetni idén nyáron a füzetekért, a rajzlapokért, mappákért, vagyis a papírból készített tanszerekért.

A papír árának emelkedése persze a könyvek, tankönyvek árán is nyomot hagy – igaz, ebből a szülők viszonylag keveset érzékelnek majd, az általános és középiskolások ugyanis a következő tanévben is ingyen kapják meg az állami tankönyvlistán szereplő kiadványokat. Ennek ellenére előfordulhat, hogy néhány ezer forintot el kell különíteni tankönyvekre. Sok iskolában kérik a tanárok, tanítók a szülőket, hogy egy vagy több tárgyból vásárolják meg valamelyik magánkiadó könyvét, abból ugyanis hatékonyabban tanulnának a diákok – csak éppen ezekre nem jár állami támogatás.

https://eduline.hu/kozoktatas/20220419_iskolakezdes_dragulas

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Kelemen Elemér: A magyar oktatási rendszer haladásellenes, céljai elfogadhatatlanok

2022.04.02

Az elmúlt évtized hazai oktatásügyi változásaira visszatekintve azt állapíthatjuk meg, hogy vezérlő elvei, oktatáspolitikai szándékai egy rendies társadalom anakronisztikus, a modern társadalomfejlődésnek ellentmondó víziójából bonhatók ki. Az ELTE professor emeritusának véleménycikke.

...

Az anakronisztikus társadalompolitikai célokat szolgáló köznevelési (ellen)reform lényegéből eredően feltételezte és megkövetelte a központilag meghatározandó ideológiai-politikai szempontok – érdekek és értékek – közvetítésére hivatott iskolarendszer csaknem teljes körű államosítását. Ennek a törekvésnek történeti előképe és követendő mintája egyfelől az 1930-as évek Hóman-féle tanügyi centralizációja, az iskolák 1919 utáni második burkolt államosítása, másfelől az 1948-as bolsevik típusú szekularizáció, amely – a félreértéseket elkerülendő – nemcsak az egyházi, alapítványi stb., hanem a községi, önkormányzati iskolák „állami kezelésbe vételéről” is rendelkezett.

...

Az államosított, végletesen központosított iskolarendszer logikájából törvényszerűen következik a tartalmi (tantervi) szabályozás központilag meghatározott, előírt „értékeket” közvetítő, alternatívákat nem tűrő, kötelező jellege, a szabad módszer- és tankönyvválasztás felszámolása.

https://hvg.hu/360/20220402_Kelemen_Elemer_magyar_oktatas_rendszer_politika_merleg

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Mintha lassított felvételben néznénk húsz éve, ahogy a magyar oktatás minősége romlik

2022.03.31

Az elmúlt 20 évben a magyar oktatást leíró különböző mutatókból egyértelműen az rajzolódik ki, hogy a rendszert a 2010-ben indított reformcsomag úgy forgatta fel, hogy a negatív spirált egyáltalán nem törte meg, sőt minden jel szerint jelentősen erősített rajta. A diákok eredményeinek látványos romlása mellett az utóbbi pár évben a szakértők már a rendszer összeomlásáról beszélnek.

A 2010-től felálló második Orbán-kormány új oktatási és köznevelési törvénye már azzal az igénnyel született, hogy a teljes ágazatot átalakítsa, és ez az igény határozta meg a magyar oktatás következő évtizedét.

  • 2010 és 2022 között Államosították az iskolafenntartást, és elvették az intézményeket az önkormányzatoktól.
  • Ezt egy centralizált új hivatalai rendszer, a Klebersberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) kezébe adták. Ezzel nemcsak csökkentették a nevelési intézmények (és önkormányzatok) autonómiáját, de ki is emelték őket abból a közegből, amelynek kérdéseire az iskolának természetszerűen napi rendszerességgel kell jól működő helyi válaszokat találni.
  • Megalkották a pedagógus előmeneteli rendszert, az úgynevezett életpálya-modellt, ami már rövidtávon sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, hosszú távon pedig egyenesen a tanárbérek befagyasztásának eszközövé vált.
  • A kompetenciafejlesztésről a lexikális-formális ismeretekre helyeződött a hangsúly az új tantervben, majd ideológiai irányba is eltolták az újraírt NAT-ot. Központosították a tankönyvpiacot, leszállították a tankötelezettség korhatárát, átalakították a középfokú szakképzést. A Magyar Tudományos Akadémia Közoktatási Elnöki Bizottsága figyelmeztett: a középfokú szakképzés átalakítása során háttérbe szorították a közismereti képzést, és kiemelten a természettudományi képzést, ami a műveltség beszűkülésével fenyeget. 
  • A magyar egyetemek háromnegyedének fenntartását a kormány gyakorlatilag teljhatalmú, a miniszter által kinevezett kuratóriumok vezette vagyonkezelő alapítványokba szervezte ki.

https://g7.hu/kozelet/20220331/mintha-lassitott-felvetelben-neznenk-husz-eve-ahogy-a-magyar-oktatas-minosege-romlik/

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Éveken belül bekövetkezik a tragédia: menthetetlen helyzetben az oktatás?

2022.02.08

A szakma elöregedése és a tanárok túlterheltsége jelzi, hogy egyre súlyosabb pedagógushiány felé halad Magyarország – derült ki a T-TUDOK Zrt. kutatásának tanárhiányról szóló részéből. Minden téren nőtt az üres álláshelyek aránya tíz év alatt. Folyamatosan romlik a helyzet a természettudományok terén, miközben matematikatanárból, gyógypedagógusból és idegen nyelvet tanító tanárból is megugrott a hiány. Éveken belül különösen drasztikus pedagógushiány lesz a szakértők szerint.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220208/eveken-belul-bekovetkezik-a-tragedia-menthetetlen-helyzetben-az-oktatas-525311

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

„Már nem az a kérdés, hogy mikor fog összeomlani a magyar közoktatás, mert már javában omlik”

2022.02.04

2016-ban egy miskolci tantestület levele indította el a tanárlázadást, most újra megfogalmaztak egy segélykiáltást a borsodi megyeszékhely pedagógusai. Úgy vélik, új alapokra helyezett oktatási rendszerre van szükség.

https://hvg.hu

/elet/20220204_Mar_nem_az_a_kerdes_hogy_mikor_fog_osszeomlani_a_magyar_kozoktatas_mert_mar_javaban_omlik__ujabb_nyilt_levelet_irtak_a_miskolci_tanarok

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

„Jókaival szemben merénylet a nagy regényeit hetedikeseknek tanítani”

2022.01.27

Az iskola működése egy nagy színjáték. A politika előírja, mit kell „leadni” az iskoláknak, a tanárok úgy csinálnak, mintha megtanítanák, a diákok úgy csinálnak (vagy már nem is csinálnak úgy), mintha megtanulnák. Valójában pedig ontja a közoktatás a műveletlen tömegeket – véli Knausz Imre oktatáskutató, aki szerint a felső tagozatban nem a tananyagra kellene koncentrálni, hanem a diákok érdeklődését kellene felkelteni a világ dolgai iránt.

https://hvg.hu/elet/20220127_knausz_imre_interju

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Tíz éves a törvény, ami megfosztotta iskoláinkat az önállóságtól, gyermekeinket pedig a minőségi közoktatástól

2021.12.20

A Parlament tíz évvel ezelőtt, 2011. december 19-én fogadta el a Köznevelési Törvényt (2011. évi CXC. törvény), amely erőteljes központosítást hajtott végre: elvette az állami iskolák fenntartói jogát az önkormányzatoktól, amit egy központi szerv, jelenlegi nevén a Klebelsberg Központ vett át, amely tankerületekbe szervezve irányítja az iskolák működését (ugyanez a szakképzés esetében a szakképzési centrum).

Megkötötték a tanárok kezét. Az oktatás csak akkor tud jól működni, ha személyre szabott: a gyerekek igényeihez, érdeklődéséhez és tudásszintjéhez igazodik. Mindezt a központosítás többszörösen is korlátozza, és ezzel romlik az oktatás színvonala. Nemhogy segíti, hanem épp ellenkezőleg, gátolja az esélyegyenlőség megteremtését: a pedagógiai autonómia korlátozása miatt a tanár számára nehezebb megteremteni azt a környezetet, amiben a gyerekek a legjobban tudnának fejlődni. A tanári szabadság korlátozásához hozzájárul a kormányzat által elrendelt egységesített és túlzsúfolt tananyag, a szabad tankönyvválasztás megszüntetése, a tanárok túlterhelése, a tárgyi és személyi feltételek hiánya és az innovációt, kreatív pedagógiai munkát támogató pozitív légkör hiánya.

https://kolozsvaros.com/rovidek/tiz-eves-a-torveny-ami-megfosztotta-iskolainkat-az-onallosagtol-gyermekeinket-pedig-a-minosegi-kozoktatastol/

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

Magyarországon alig létezik a magániskolai szektor, az elitizmusa miatt mégis nagy feltűnést kelt

2021.11.17

2010-ben, a Fidesz kormányra kerülése után minden nemzetközi trenddel szembement az a szélsőséges központosítási törekvés az oktatásban, ami a szülők egy részét arra késztette, hogy megpróbálja a gyerekét valamilyen módon kimenekíteni az állami rendszerből. Az alternatív és alapítványi iskoláknak ugyanakkor nem volt meg a kapacitásuk a megnövekedett kereslet kielégítésére.

Bár az alternatív iskolák sem teljesítik a „jó iskola” minden kritériumát (nem is lehetne), az állami iskolától eltérő szemlélet épp elég ahhoz, hogy az érdekeiket érvényesíteni kívánó szülők minden évben megrohamozzák a nevesebb alternatív vagy magániskolákat, ha úgy látják, hogy olyan intézménybe tudják a gyerekeiket beíratni, ahol nem csupán arra lesznek kíváncsiak az iskolák, hogy mit nem tud a gyerek, hanem ahol a pedagógus kellő szabadsággal döntheti el, hogy miből, mit és hogyan tanít.

https://qubit.hu/2021/11/17/magyarorszagon-alig-letezik-a-maganiskolai-szektor-az-elitizmusa-miatt-megis-nagy-feltunest-kelt

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: HÍREK

« előző

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225

Következő »