Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Tanulmányok, elemzések

Cikkek

VIZSGÁLAT A KÖZNEVELÉSBEN FOLYÓ IDEGENNYELV - OKTATÁS KERETEIRŐL ÉS HATÉKONYSÁGÁRÓL

2018.10.02

Mostanában talán kevesen kérdőjelezik meg azt a kijelentést, hogy a köznevelésben folyó nyelvoktatás hatékonysága Magyarországon fejlesztésre szorul. A különböző nemzetközi felmérések sokszor kedvezőtlen képet mutatnak lakosságunk nyelvtudásáról és a yelvtanulási lehetőségekről, hazai felmérésekből pedig kevés áll rendelkezésre. Ebből a szempontból legfeljebb az érettségi eredményekre, a nyelvvizsga adatokra vagy a 2015-ben bevezetett angol és német nyelvi idegen nyelvi mérésre, és a 2014-ben elindított, csak a két tanítási nyelvű iskolákban lebonyolított célnyelvi mérések számaira támaszkodhatunk, amelyek eredményeiről azonban általánosítva elmondható, hogy a köznevelésben tanuló korosztály nyelvtudásáról pozitívabb képet mutatnak.

 

A tankönyvárak változása

2018.08.25

fogyasztói árindex, előző év azonos időszaka egyenlő 100 

https://profitline.hu/A-tankonyvarak-valtozasa---egy-abran-382422?abra=1

 

ESETTANULMÁNY A TANKÖNYVPIAC ÁTALAKULÁSA A RENDSZERVÁLTÁSTÓL NAPJAINKIG

2018.07.03

Összefoglaló: A tanulmány bemutatja a magyarországi tankönyvpiac kialakulását, szereplõit és a piac napjainkig tartó fejlõdését. A tankönyvpiac számos, a hagyományos termékpiacoktól eltérõ jellemzõvel bír, amely alapvetõen a tankönyv speciális jellegével magyarázható. Az állam közvetett módon kijelöl és kötelez a tankönyv fogyasztására, miközben azt is meghatározza, milyen feltételeknek kell megfelelnie a piacra kerülõ tankönyveknek. Az, aki a piaci kínálatból a terméket (a tankönyvet) kiválasztja (pedagógus) nem azonos a fogyasztóval (tanuló), illetve azzal, aki a termékért fizet (szülõ, állam). Mindezek ellenére a tankönyvpiac egy szabályos piac, ahol az eladók (kiadók) különbözõ üzleti stratégiákat követve versenyeznek egymással. A tanulmány rávilágít arra a sajátos helyzetre amely a piaci mechanizmusok és az oktatáspolitikai célokat közvetíteni igyekvõ állami szabályozás együttes eredményeként áll elõ a tankönyvpiacon. Keywords: textbook, textbook market, market development, government control, market strategy Kulcsszavak: tankönyv, tankönyvpiac, piacfejlõdés, állami szabályozás, üzleti stratégia * A termék és szolgáltatás piacok átalakulása 1989 után címû, OTKA kutatás.

 

Lebutított tankönyvrendszer: milliószámra maradnak használatlanok az állami tankönyvek

2018.06.19

A most záruló tanévben a kormányzat a tanulók széles körére terjesztette ki a kölcsöntankönyv-rendszert, melynek súlyos hiányosságaira derített fényt szülői felmérésünk.

  • A gyerekeknek év elején kiosztott kölcsönkönyvek több mint fele (60,2%) már eleve rossz állapotú vagy a beleírások miatt korlátozottan használható volt.
  • A gyerekek a könyvekben nem emelhetik ki a lényeget, nem jegyzetelhetnek, és a tanév végén akkor is le kell adniuk, ha később az ismétléshez vagy az érettségire való felkészüléshez szükségük lenne rá.
  • A szülők nagy többsége (69,1%) szerint a rendszer korlátozza a gyermekeket a tanulásban, számos szülő (10,1%) ezért úgy döntött, hogy mégis megveszi a tankönyvet.
  • Az iskolának az év végén vissza kell vételeznie a kiadott könyvtári könyveket és elvileg kérnie kellene a szülőktől a sérült könyvek pótlását, ez azonban a gyakorlatban nem működik megfelelően.
  • Mindez szükségtelen többletterhet és stresszhelyzeteket okoz mind a diákok, mind a tanárok, mind a szülők részére, emellett az esélyegyenlőséget is tovább rontja.

Felmérésünk kiterjedt arra is, hogy a jelenlegi szabályozás értelmében a következő tanévre lehetett utoljára nem állami kiadású közismereti tankönyveket rendelni; a 2019-20-as tanévtől kezdve a nem állami tankönyveket már nem lehet iskolai keretből megrendelni.

 

Szülők a 2018-as tankönyv változtatásokról

2018.05.28

Az idén újra jelentősen változnak az iskolák tankönyvrendeléssel kapcsolatos lehetőségei és teendői: 2018-ban a tanév végén minden korábbinál több tanulónak kell visszajuttatnia a tankönyveket az iskolai könyvtárakba; és amennyiben a jelenlegi szabályozás nem változik, a 2018-as év az utolsó, amikor még nem állami tankönyveket is rendelhettek az iskolák a közismereti tárgyak oktatásához.

Fontos, hogy szülőként a tankönyvekkel kapcsolatban is képviseljük gyermekeink érdekét. A Szülői Hang Közösség segít abban, hogy összegezve, közösen mondhassuk el véleményünket. Kérjük, töltse ki az alábbi rövid, anonim kérdőívet saját tapasztalatai alapján.

https://szuloihang.hu/q/tankonyv2018/?ref=ckp

 

5,5 millió kísérleti tankönyvet (érdemi) ellenőrzés nélkül zúdítottak az iskolák nyakába

2018.03.23

A pedagógusok és a szülők többsége elégedetlen
az állami kiadású tankönyvek minőségével.

 

Azt senki sem köszöni majd meg, amit az oktatással tett ez a kormány

2018.03.21

Szinte semmi sem maradt a 2011 előtti oktatási rendszerből Magyarországon azon kívül, hogy az ma is lemaradásban van a 21. század szellemiségéhez és munkaerőpiaci igényeihez képest. Ám nemhogy nem javult a helyzet, hanem egyenesen romlott, amit ebben a cikkben tényekkel is alátámasztunk.

 

Tankönyvi terhelés az 1–8. évfolyamon

2018.03.07

Akár 1700 oldal (?!) is lehet az elsősök állami/kísérleti tankönyveinek terjedelme…
Tankönyvi terhelés az 1–8. évfolyamon
különös tekintettel a kísérleti/újgenerációs (átdolgozott) tankönyvekre

 

Változások az OFI 2017-ben megjelent középiskolai történelmi atlaszában a 2016-ban kiadott változathoz képest

2018.02.27

Hidas Gábor térképész elemzése a megújított középiskolai történelmi atlaszról

 

Elveszett illúziók

2018.01.11

Vitairat a magyar szakképzésről

Ha a magyar szakképzés mai állapotáról beszélünk, nem kerülhetjük meg, hogy egy pillantás erejéig látleletet készítsünk az elmúlt közel harminc év szakképzés politikájának mérföldköveit jellemző szakképzési modellekről. Azért nem tekinthetünk el ettől a kórtörténettől, mert politikai-ideológiai elköteleződés nélkül szakemberként nagyjából hasonló időszakot töltöttem a szakképzés frontvonalában és egyetlen kurzus sem vette a fáradtságot, hogy tanuljon a tévedésekből és a hibákból, leginkább a politikai-ideológiai prioritásoknak megfelelően a szakképzési politika a maga képére formálta a magyar szakképzési rendszert.

2018. január

 Dr. Szilágyi János

 

« előző

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Következő »