Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Tankönyvkritika

Cikkek

A Nagy Tankönyvháború újabb fejezete

2015.11.27

Újabb állomásához érkezett a most már több éve tartó Nagy Tankönyvháború. Szeptember elején az iskolákba kerültek az OFI által legyártott általános- és középiskolai atlaszok mind földrajzból, mind történelemből.

 

A TTE Tankönyvelemző Műhelyének kritikája

2015.11.20

Tényleg ezek az atlaszok kerültek be az iskolákba?

2015.09.12

Ez év áprilisában a tankönyvrendelési időszak közepén kapott nyilvánosságot, hogy az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) a kísérleti tankönyvek mellett általános iskolai és középiskolai kísérleti történelmi és földrajzi atlaszokat is fejleszt.

 

Hoppá, avagy hogyan támogassuk a közoktatáson keresztül a telefontársaságokat

2015.09.12

Az idei tanévnyitó kapcsán a közoktatási államtitkár szájából elhangzott a nagy bejelentés: 2017-től minden tankönyv ingyenes lesz. Ebbe a vonulatba illeszkednek az OFI által rohammunkában, néhány hónap alatt kifejlesztett, új iskolai atlaszok. Egy-egy földrajzi és történelmi atlasz az általános és egy-egy a középiskolák számára.

 

Javított kiadás: A kísérlet folytatódik

2015.06.12

Eddig már kétszer írtunk a kísérleti tankönyvek és munkafüzetek magyar őstörténeti fejezeteiről. Most arról kaptunk értesítést, hogy a szerzőknek engedélyeztek egy villámgyors korrektúrát. Megnéztük az eredményt.

 

A Kísérleti Tankönyvek Történelem 9. c. kötetéről

2015.05.19

Miért írtuk ezt a tankönyvkritikát? Mondhatnánk, részben azért, mert a mi kislányunk már szeptemberben ötödikes lesz, s már előre borzongunk attól, milyen tankönyvből kell történelmet tanulnia. Részben pedig azért, hogy érdemben válaszoljunk Németh Györgynek, aki a Történelemtanárok Egylete által szervezett vitán  az ún. kísérleti tankönyvek létrehozóinak egyik szószólójaként, a Történelem 9. szerzőjeként, pardon, tananyagfejlesztőjeként ezzel a gondolattal nyitott: azért írt tankönyvet, mert „kislányom 3 év múlva ötödikes”, és nem akarta, hogy „a korábbi vacak tankönyvekből” tanuljon.

 

Észrevételek az OFI által az általános iskolák 5. és 6. évfolyama számára készített kísérleti történelem tankönyvekről

2015.04.29

 

Hurrá, végre miénk kutya Szerbia!

2015.04.27

Olvasom a hatodikos kísérleti történelemkönyvben, hogy Zsigmond király idején a Szerb Királyság a Magyar Királysághoz tartozott. Ugyanott olvasom, hogy a Magyar Királyság határai Bécsig és Krakkóig terjedtek. Zsigmond mindezt három jelentős hatalom szorításában érte el.

Hibáktól hemzsegő, koncepció és szerkesztés nélküli, grafikailag minősíthetetlen, javítatlan, mondhatnánk nyomdafestéket nem tűrő térképek kapcsolódnak a leckékhez.

 

QUO VADIS, SCHOLA HUNGARICA? TÉNYEK VAGY BLÖFFÖK KÉPEZIK-E A TANANYAGOT?

2015.04.21

 
Teljes bejegyzés | Menüpont: Tankönyvkritika | Hozzászólások: 866

Az inkerik, a vepszék és a salétrom

2015.04.10

Nem vagyok se nyelvész, se őstörténész, se módszertanos, se gyakorló tanár. Térképészként veszem a bátorságot, hogy a kísérleti tankönyvek körüli vita kapcsán megjegyezzem, úgy tűnik, hogy a sok bába között szép lassan szó szerint eltűnik a gyerek. Miközben az egyik oldal védi a mundér becsületét, a másik oldal pedig egymással is vitázva támadja mind tudományos, mind módszertani, és néha talán ideológiai oldalról az új könyveket, mintha egy alapvető kérdésről mindenki elfeledkezett volna. Kinek készül a tankönyv?