Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Nyitóoldal

Cikkek

Mennyire népszerűek az állami fejlesztésű tankönyvek?

2019.10.22

Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint egyre népszerűbbek az állami fejlesztésű tankönyvek. https://hirado.hu/belfold/kozelet/cikk/2019/10/22/jovore-14-milliard-forint-jut-az-ingyenes-tankonyvekre?source=hirkereso

A közérdekű adatkikérésből származó adatok nem igazolják ezt a kincstári optimizmust, vagy mondhatjuk úgy is, van még hová fejlődni.

 

Nyugtalanító tények és kérdések tankönyvhelyzetünkről

2018.03.29

1.  TUDTA, hogy 2014-2017 között 5,5 millió olyan kísérleti tankönyv (ún. OFI-s) zúdult az iskolák nyakába, amelyek nem mentek át független szakértők által végzett érdemi ellenőrzésen?

2.  TUDTA, hogy

  • a 160 OFI-s tankönyv több mint 80%-át kevesebben választották, mint az előző években?
  • a szülők 80%-a is elégedetlen az állami kiadású tankönyvek minőségével?

3.         TUDTA, hogy a magánkiadók bevált tankönyvei – ha a jelenlegi tankönyves jogszabályok nem változnak – már csak idén (2018-ban) lehetnek rajta a hivatalos tankönyvjegyzéken?

 

Robin Hood

2018.02.21

"Rise and rise again, until lambs become lions."

Lázadjatok mindaddig, míg a bárányok oroszlánokká nem válnak!

Adam Michnik (a Gazeta Wyborcza főszerkesztője):

„Ellen kell állni. Meg kell őriznünk gondolkodásunk szuverenitását, hogy sorsunk alakítását a kezünkben tarthassuk.”

„Tegyük, amit kell, majd az lesz, ami lehet.”

 

7 kérdés Balog Zoltánhoz

2018.02.02

A Civil Közoktatási Platform közérdekű kérdésekkel fordult Balog Zoltánhoz a tartalmi szabályozás tervezett változásaival kapcsolatban.

Tekintettel a hátralévő, rendkívül kevés időre – 7 kérdéskörben várunk választ Balog Zoltántól:

  • Van-e már hivatalos döntés a 2019. szeptemberi 1-i kezdésről?
  • Kik, milyen szervezeti keretben és milyen határidővel írják meg a szükséges dokumentumokat, illetve a megfelelő jogszabályokat?
  • Milyen ütemezéssel kívánják megoldani, hogy a fenti határidőre előálljon a Nemzeti Alaptanterv, annak alapján elkészüljenek a kerettantervek, az iskolák létrehozzák helyi tantervüket, és rendelkezésre álljanak a megfelelő, NAT-kompatibilis tankönyvek?
  • Hogyan kívánják előkészíteni, bevezetni az általános iskola végére tervezett kimeneti standardokat (feltehetően valamiféle alapvizsgát), amelyek kidolgozása szintén a fenti projekt feladata?
  • Milyen elemzésen alapul a kimeneti standardok szükségessége, terveznek-e erről az alapvető változtatásról valamilyen vitát?
  • Készül-e újabb NAT- koncepció, vagy a korábban napvilágra került anyagot kell annak tekintenünk?
  • Várható-e a koncepcióról komoly – alternatívák felvetésére is, vitára is módot adó, megfelelő időtartamú – társadalmi egyeztetési folyamat, amelynek eredményeit a minisztérium figyelembe tudja venni?
 

Szülői konzultáció: csak kifáraszt, de nem nevel önállóságra az iskola!

2018.01.23

A szülői konzultáció első 5000 résztvevője utáni részeredmények lesújtó képet mutatnak: a szülők 82,9% szerint a gyermekek túlterheltsége olyan nagy mértékű, hogy a gyermekeknek nem jut kellő idejük az életkoruknak megfelelő játékra, sportra, családi és szabadidős programra. A tanulással töltött idő többsége öröm nélküli, a gyerekek elvesztették érdeklődésüket: az esetek kb. kétharmadában (64,3%) az iskolai idő túlnyomó része érdeklődés és öröm nélkül telik. Mindeközben pedig az iskola nem neveli önállóságra, önálló gondolkodásra, véleménynyilvánításra és felelős döntéshozatalra; a válaszdók 64,6%-a ebből a szempontból 1-esre vagy 2-esre értékelte az oktatási rendszer teljesítményét. Ismertetjük az ezzel kapcsolatos számszerű szülői eredményeket, melyekből fény derül az egyes iskolatípusok és fenntartók közötti különbségekre is.

 

AZONNALI INTÉZKEDÉSEK A KÖZOKTATÁS MEGÚJÍTÁSA ÉRDEKÉBEN

2017.12.04

A konzultáción elhangzott szakértői összefoglaló írásos változata

2017. november 11-én sikeresen lezajlott a CKP által kezdeményezett konzultáció-sorozat első eseménye, amelyen a választásra készülő politikai pártok közül 10 ellenzéki párt képviseltette magát.

A konzultáción terítékre kerülő első témakör az ún. azonnali intézkedések kérdése volt. Arra kerestük a választ, hogy melyek azok a lépések, amelyeket egy reménybeli kormányváltást követően a 2018. szeptemberi tanévkezdésre MINDENKÉPPEN meg kell tenni.

A CKP előzetesen kidolgozott javaslatai és a megjelent 10 ellenzéki párt oktatáspolitikusai által bemutatott lépések között nagyfokú egyezés mutatkozott. Talán nem túlzás kijelenteni, hogy bármilyen konstrukcióban is jutnak kormányzati pozícióba az ellenzéki pártok, egy irányba mutató stratégiáik okán komoly támogatottság mellett láthatnak neki a közoktatás megújításának.

 Nyilvánvaló az elszántság abban a tekintetben is, hogy már a következő tanév kezdetétől

- csökkentsék a pedagógusok terhelését, kötelező óraszámát,

- csökkentsék a diákok terhelését és kötelező óraszámát,

- visszaállítsák a 18 éves tankötelezettségi korhatárt (fokozatosan vagy azonnal),

- és visszaállítsák a tankönyvválasztás szabadságát is.

 

Az új Nat koncepciója

2017.08.23

A Nat iskolai bevezetését meg kell előznie a ráépülő kerettantervek és oktatási programok kidolgozásának, amelyek – a Nat-tal együtt – irányt mutatnak a tankönyvíróknak, a tanítási segédletek, eszközök készítőinek, továbbá az állami vizsgakövetelmények, valamint az országos mérési-értékelési eszközök kidolgozóinak és az iskolák nevelőtestületeinek. A Nat-ban megfogalmazott elvek, célok, fejlesztési feladatok és műveltségi tartalmak a képzési szakasz sajátosságai szerint a kerettantervekben öltenek testet.

Nat koncepció

 

HAZUGSÁGOK ÉS KÉRDÉSEK. MIÉRT KELL SZABAD TANKÖNYVPIAC?

2017.08.16

Nagyon komoly anyagok születtek annak bizonyítására, hogy nem olcsóbb az állami tankönyv, és a piaci verseny, a választás lehetősége jót tesz.

Itt olvashatók.

 

Szülői kérdőív a tankönyvválasztásról

2017.03.13

Az iskolákban készülnek a tankönyvrendelésre. A Szülői Hang az alábbi kérdőívvel szeretné megismerni a szülők véleményét a jelenlegi helyzetről.

Kérjük válaszoljon rövid kérdőívünk kérdésire. A válaszadás anonim, és nem kötelező mindegyik kérdésre válaszolni. Az eredményeket a Tankönyvesek Országos Szövetsége (TANOSZ) szakértőivel együtt fogjuk kiértékelni.

 

VAN KIÚT

2016.12.16

A Civil Közoktatási Platform (CKP) összeállította a közoktatást érintő, alapvető oktatáspolitikai kérdésekről szóló elemzését és javaslatait. E koncepciót széleskörű konszenzussal a szervezetben elfogadott alapértékeknek és alapelveknek megfelelően dolgozta ki: