Nyitóoldal
Cikkek
AZONNALI INTÉZKEDÉSEK A KÖZOKTATÁS MEGÚJÍTÁSA ÉRDEKÉBEN
2017.12.04
A konzultáción elhangzott szakértői összefoglaló írásos változata
2017. november 11-én sikeresen lezajlott a CKP által kezdeményezett konzultáció-sorozat első eseménye, amelyen a választásra készülő politikai pártok közül 10 ellenzéki párt képviseltette magát.
A konzultáción terítékre kerülő első témakör az ún. azonnali intézkedések kérdése volt. Arra kerestük a választ, hogy melyek azok a lépések, amelyeket egy reménybeli kormányváltást követően a 2018. szeptemberi tanévkezdésre MINDENKÉPPEN meg kell tenni.
A CKP előzetesen kidolgozott javaslatai és a megjelent 10 ellenzéki párt oktatáspolitikusai által bemutatott lépések között nagyfokú egyezés mutatkozott. Talán nem túlzás kijelenteni, hogy bármilyen konstrukcióban is jutnak kormányzati pozícióba az ellenzéki pártok, egy irányba mutató stratégiáik okán komoly támogatottság mellett láthatnak neki a közoktatás megújításának.
Nyilvánvaló az elszántság abban a tekintetben is, hogy már a következő tanév kezdetétől
- csökkentsék a pedagógusok terhelését, kötelező óraszámát,
- csökkentsék a diákok terhelését és kötelező óraszámát,
- visszaállítsák a 18 éves tankötelezettségi korhatárt (fokozatosan vagy azonnal),
- és visszaállítsák a tankönyvválasztás szabadságát is.
Az új Nat koncepciója
2017.08.23
A Nat iskolai bevezetését meg kell előznie a ráépülő kerettantervek és oktatási programok kidolgozásának, amelyek – a Nat-tal együtt – irányt mutatnak a tankönyvíróknak, a tanítási segédletek, eszközök készítőinek, továbbá az állami vizsgakövetelmények, valamint az országos mérési-értékelési eszközök kidolgozóinak és az iskolák nevelőtestületeinek. A Nat-ban megfogalmazott elvek, célok, fejlesztési feladatok és műveltségi tartalmak a képzési szakasz sajátosságai szerint a kerettantervekben öltenek testet.
HAZUGSÁGOK ÉS KÉRDÉSEK. MIÉRT KELL SZABAD TANKÖNYVPIAC?
2017.08.16
Nagyon komoly anyagok születtek annak bizonyítására, hogy nem olcsóbb az állami tankönyv, és a piaci verseny, a választás lehetősége jót tesz.
Szülői kérdőív a tankönyvválasztásról
2017.03.13
Az iskolákban készülnek a tankönyvrendelésre. A Szülői Hang az alábbi kérdőívvel szeretné megismerni a szülők véleményét a jelenlegi helyzetről.
Kérjük válaszoljon rövid kérdőívünk kérdésire. A válaszadás anonim, és nem kötelező mindegyik kérdésre válaszolni. Az eredményeket a Tankönyvesek Országos Szövetsége (TANOSZ) szakértőivel együtt fogjuk kiértékelni.
VAN KIÚT
2016.12.16
A Civil Közoktatási Platform (CKP) összeállította a közoktatást érintő, alapvető oktatáspolitikai kérdésekről szóló elemzését és javaslatait. E koncepciót széleskörű konszenzussal a szervezetben elfogadott alapértékeknek és alapelveknek megfelelően dolgozta ki:
Kérdőív az oktatásról pedagógusoknak, szülőknek és tanulóknak
2016.10.21
Az elmúlt időszakban a közoktatás terén számos civil és szakmai kezdeményezés indult el. A közoktatás megújulása és megújítása sokunknak lett szívügye. Ezzel a kérdőívvel, amelyet az OFOE munkacsoportja állított össze, az ebben a folyamatban összegyűlt problémákat, kérdéseket és javaslatokat szeretnék a kutatók rendszerezni és tesztelni. Kíváncsiak vagyunk a közoktatás iránt érdeklődő pedagógusok, szülők és tanulók véleményére.
A kérdőív kitöltése 30-40 percet vesz igénybe. Reméljük, hogy minél többen kitöltik a kérdőívet és megosztják velünk a véleményüket, ezzel is segítve a közoktatás megújításáért zajló szakmai és civil törekvéseket.
A kérdőíves felmérés eredményeiről az adatfelvétel lezárta után jelentés készül, amelyről – várhatóan november végén – a Tanitanék, az OFOE és a Kölöknet honlapokon teszik közzé.
A kérdőív idekattintva nyitható meg.
Köszönjük, ha a kérdőív kitöltésével segíti a kutatást.
A legfontosabb államosítások, azok értéke, indokai és tényleges következményei
2016.09.16
Többek között a tankönyvpiac...
13+1 állítás a tankönyvellátásról
2016.09.15
A TANOSZ valamennyi állítását tényekkel tudja igazolni.
Jogszabályellenes intézkedések: 2013-2016
Követeljük a tankönyvválasztás tényleges szabadságát
2016.03.30
A szabad tankönyvválasztás megvalósításának érdekében
1. Követeljük, hogy a hivatalos tankönyvjegyzékről az iskolák szabadon választhassanak. Ne legyen választást korlátozó szempont az sem, hogy mely kerettantervre szól a tankönyvi engedélyük. A fenntartó (KLIK, egyházak stb.) az iskolai rendelést csak akkor bírálhassa felül, ha az iskolák a pénzügyi kereteket túllépték.
2. Ne alkalmazzanak kettős mércét: a tankönyvjegyzéken szereplő kiadványok választására ténylegesen azonos feltételek vonatkozzanak akár állami (kísérleti), akár magánkiadó tankönyvéről van szó.
- Ne lehessen „kötelezően javasolt” lista, mint 2014-ben!
- Ne jelenhessen meg a KELLÓ felületén olyan pedagógiailag téves és diszkrimináló piktogramlista, mely alapján (2015-ben) a magánkiadók tankönyveit a fenntartó kizárhatta a tankönyvrendelésből.
3. Minden pedagógus a fenntartó költségén vagy állami normatív támogatással időben jusson hozzá a tanévben általa rendelt tankönyvek és kapcsolódó kiadványok aktuális tanári példányaihoz.
A tankönyvpiac helyreállításának érdekében...
Az alsó tagozaton ne legyenek tartós kölcsönkönyvek!
2016.03.21
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Balog Zoltán miniszter úr részére
tárgy: A tartós tankönyvek kötelező használatának megszüntetése az 1- 4. évfolyamokon
Tisztelt Miniszter úr!
Követeljük, hogy az iskola kezdő szakaszában, az alsó tagozaton már a jövő tanévben szűnjön meg a tartós tankönyvek kötelező használata!
A gyakorlatban is bebizonyosodott, hogy a tartós, több éven át használható tankönyvek kötelező használatának jelentősen több a szakmai és társadalmi hátránya, mint az intézkedéssel megcélzott gazdasági előnye. (Az intézkedés indoklásában csak ilyenek szerepeltek.) Az előre látható szakmai nehézségeket és problémákat a gyakorlat továbbiakkal súlyosbította. Ami előre látható volt, és sajnos meg is valósult: